Міямото Мусасі Книга Пяти Кілець Українською



Міямото Мусасі

Книга П’яти Кілець

Го Рін Но Се
(переклав Савчук Тарас)


Передмова перекладача

Книга великого майстра меча Міямото Мусасі обов’язкова до прочитання усім спраглим до перемог. Це не роман і не підручних. Вільний Самурай – Ронін Мусасі у Книзі П’яти Кілець виклав на папері духовні і більш цікаві нам практичні прийоми бою на мечах заснованої ним школи бою «Іті». Може здатись що його наука «стара», неактуальна для 90-відсотків населення планети земля не маючих і не практикуючих з катаною чи іншим залізним мечем. Помиляєтесь! Книга П’яти Кілець рекомендована до прочитання кращими бізнес-школами Японії, економіка якої в першій десятці світу. Її цінність у ПСИХОЛОГІЇ БОЮ – способах підготовки себе не просто для сутички, а для перемоги.  Націленість на враження суперника основа цієї книги: «Коли ти атакуєш, твій  дух повинен  дійти до  такого стану,  щоб  ти  був  готовий  рвати бамбукові палки з  парканів й використовувати їх замість списів і алебард». В п’яти книгах Мусасі можна упустити багато крім головного змісту – як підійти до боротьби з супротивником. На прикладі бою на мечах ми пізнаємо способи перемоги у різних протиборствах. Змінюються способи і прийоми, але не принципи: «Атакуй, коли його дух розпущений, вводи його в сумніви,  дратуй, лякай його. Скористайся його нестійким ритмом і перемагай». Мусасі детально розписав у своїй книзі що таке «ритм» і «час коли дух ворога нестійкий», як досягти «нестійкості духу ворога», а також як «кричати з ефектом». Мечем чи стрілою немає різниці крім вміння поводитись – перемагай, це дух книги великого майстра.

Савчук Тарас, 18 січня 2013 року, Західна Україна


Введення

Я впродовж багатьох років практикувався в Шляху Стратегії, названий мною «Ні Тен Іті Рю», і тепер в перше задумав викласти свій досвід на папері. В перші десять днів Десятого місяця двадцятого року Канєй (1645) я піднявся на гору Івато в Хіго, на Косю, помолитись Небу(релігія Синто).  Я хочу помолитися Кан-Нон(буддійська богиня милосердя) і стати на коліна перед Буддою.

Я воїн з провінції Харіма, Сінмен Мусасі-но-Камі Фудзівара-но-Генсін. Мені шістдесят шість років. Ще з молодості моє серце віддане Шляху Бою. В тринадцять років з дня народження я вступив в свій перший поєдинок і побив декого на ім’я Аріма Кихей, послідовника стратегії школи при синтоїстському храмі. Коли мені виповнилось шістнадцять, я переміг ще одного здібного бійця – Тадасіму Акіяма. У двадцятирічному віці я відправився в столицю і бився там з різними майстрами меча, ні разу не програвши.

Потім я ходив з провінції в провінцію, змагаючись з бійцями різних шкіл і перемагав їх всіх. В той період мого життя, між тринадцять і двадцять дев’ять років, я провів більше шістдесяти серйозних поєдинків.

Коли мені виповнилось тридцять років - я поглянув на своє минуло і зрозумів що своїми перемогами ніяк не зобов’язаний Стратегії. Можливо талант бійця був дарований мені волею Неба. Можливо бойові вчення інших шкіл були недосконалими. Як би там не було, не зважаючи очевидні успіхи на бойовому шляху, я не заспокоївся і продовжував тренуватись з ранку до вечора, намагаючись найти Принцип, і прийшов до розуміння Шляху Стратегії у п’ятдесятилітньому віці.

З тих пір я живу не слідуючи ніяким особливим правилам. Володіючи розумінням Дороги Бою, я практикуюсь в різних мистецтвах і ремеслах, але всюди відмовляюсь від допомоги вчителів. При написані цієї книги я не буду користуватись ні Законом Буди, ні вченням Конфуція, ні старими воєнними хроніками, ні підручниками по тактиці. Я беру в руки кисть для роз’яснення істинного духу школи «Іті так» як він відображений в Шляху Небес і душі Канон.

Зараз ніч десятого дня десятого місяця часу тигра( між 3 і 5 годинами ночі).


Книга землі

Стратегія є мистецтво воїна. Командири мають втілювати його, а рядові – знати Шлях. Але сьогодні в світі нема воїнів ясно розуміючих Шлях Стратегії. В системі світобудови існують різні Шляхи. Є Шлях Спасіння виконанням Закону Буди, є Шлях Конфуція керуючий Шляхами будь-якого навчання, Шлях лікування, вчення поетів про Шляхи віку є шляхом чаю, Шлях стрільби з лука, а також багато Шляхів інших мистецтв і вмінь.

Кожен вивчає те, до чого має природню схильність

Кажуть що Шлях Воїна є спільне об’єднання Шляхів кисті і меча і кожен прагнучий освоєння повинен досягти достатніх висот в обох вміннях. Неважливо якщо людина немає природніх талантів в цих областях – настійливо тренуючись вона зможе набути необхідні навики, щоб в подальшому прийняти головну ідею Шляху Стратегії.

Шлях Воїна є рішуче, остаточне і абсолютне прийняття смерті, ретельне слідування кодексу честі Бусідо. Самурай зобов’язаний слідувати Шляху Воїна.  Я бачу що сьогодні багато нехтують цим. Хто відповість сьогодні: «Що є Шлях Воїна?» Ніхто. Серця людські закриті перед істинною.

Під Шляхом Воїна розуміється смерть. Він означає прагнення  до гибелі завжди коли є вибір між життям і смертю. І нічого більше. Це значить бачити речі, знаючи на що йдеш. Фраза: «Якщо вмираєш, а твої наміри не зрозумілі, то вмираєш даремно» – противна.  В ній немає рішучості слідувати одного разу прийнятому Шляху перед лицем вибору. Кожен хто турбується перш за все про себе, теоретизує, має в голові одне бажання – вижити. Але думка що смерть при невдачі - марна смерть, абсурдна сама по собі.  В загибелі немає сорому. Смерть – сама важлива умова життя воїна. Якщо ти живеш звикшись з думкою можливою загибелі і відважившись на неї, якщо думаєш про себе як про мертвого, поєднавшись з ідеєю Шляху Воїна, будь певен у змозі пройти по життю, де невдачі стануть неможливими і ти виконаєш свій обов’язок належно.

Слуга має неустанно турбуватись про благо свого сюзерена, тоді він – достойний васал. На протязі віків в нашому домі родились достойні чоловіки, перекази їх добродіянь й по сьогодні вражають нас. Це наші предки. Кожен без сумнівів відрікався від спасіння своєї плоті і більше того – душі, задля свого господаря. Кожен з нашого роду був відзначений благодаттю мудрості і одарований вміннями добиватись висот професіоналізму в будь-якій справі.  Яка радість використати ці якості на благо!

Проте варто пам’ятати що навіть сама, здавалось би, нікчемна людина може вважатись достойною думаючи про добробут господаря, відрікаючись від себе. Шукати практичних вигод, використовуючи свої професійні знання – вульгарно.

Одні люди здатні до несподіваного осяяння. Інші погано освоюють ситуацію і приходять до рішення проблеми після довгого обдування. Здібності людей різні. Тримаючи в розумі Чотири Заповіді твоя свідомість підніметься вище турбот про своє благополуччя, тобою починає керувати мудрість, незалежна від низьких думок. Багато ретельно роздумують про речі, детально планують майбутнє, але часто їх розрахунки мають ціллю досягнення особистих вигод. Такий згубний спосіб мислення тягне за собою згубні вчинки і приводить до плачевних результатів. Глупцям важко відсторонитись від турботи про своє благополуччя. Починаючи будь-яку справу  спочатку сконцентруйся на Чотирьох Заповідях і усунь самолюбство. Тоді твоя невдача стане неможливою. Ось вони:

-          Не спізнись стати на Шлях Воїна.

-          Прагни бути корисним господарю.

-          Шануй предків.

-          Піднімись над особистими задоволеннями і особистими стражданням – існуй на благо людське.

Пам’ятай, не тільки воїни, але й монахи, і жінки, і селяни, і навіть зовсім низькі люди іноді з готовністю вмирають в ім’я обов’язку уникаючи ганьби. Це все – не те. Воїн відрізняється від цих людей основою вчення Шляху Стратегії на перемозі над супротивником. Добиваючись перемоги, схрещуючи мечі в двобоях або беручи участь в масових битвах ми здобуваєм славу не для себе, а для дайме. В цьому – благодать Стратегії.

Шлях Стратегії

В Китаї і Японії бійці практикуючі цей шлях називались майстрами Стратегії. Зараз з’явились люди настільки ж голосно іменуючи себе, але в основному  являючись всього лиш простими фехтувальниками. Служителі древніх храмів Касіма і Канторі отримали свою майстерність з рук богів і заснували школи, співставляючись з божественними настановами. Вони мандрували з провінції в провінцію навчаючи людей.

В старі часи Стратегія згадувалась серед Десяти Талантів і Семи Мистецтв як благодатна практика. Стратегія являлась мистецтвом і її застосування не обмежувалось фехтуванням. Істинний зміст фехтування далеко виходить за рамки освоєння прийомів бою.

Поглянемо на світ. Ми побачимо що творчість часто стає об’єктом торгівлі. Люди практикуються в винахідливості прагнучи отримати швидку вигоду, продаючи здобуті навики на початковій стадії освоєння, чим викривляється суть змін, які з ними відбуваються. Тут доречна аналогія з горіхом і його квіткою. Захоплюючись красою квітки, ми несвідомо применшуєм значення плоду. На Шлях Стратегії часто стають люди – і учні, і викладачі майстерності бою – захоплені прагненням вразити навколишніх блиском майстерності, хвалячись досконалістю техніки фехтування. Іншими словами, вони намагаються прискорити цвітіння рослини, спровокувати зав’язування плоду, що нікому не під силу. Ці люди судять про вигоди того чи іншого додзе, але на ділі тільки шукають вигоди. Хтось в свій час сказав: «Незріла Стратегія – причина печалі». Дуже вірне висловлювання.

Існує чотири Шляхи по яким чоловіки йдуть в своєму житі:

-          Перший з них – Шлях Землероба. Використовуючи сільськогосподарські інструменти людина вирощує злаки і овочі, співставляючись зі зміною пір року.

-          Другий Шлях – Шлях Торговця. Виробник вин добуває з ягід і фруктів необхідні інгредієнти і змішуючи їх підтримує своє існування. Він живе продаючи плоди своєї праці і отримуючи вигоду. Такий Шлях Торговця.

-          Третім Шляхом іде благородний воїн, що несе своє озброєння. Шлях Воїна – оволодіння перевагами своєї зброї. Але якщо аристократ не любить Стратегію, як він зможе оцінити користь принесену його клинком? Воїн повинен володіти розвинутим смаком.

-          Четвертий Шлях – Шлях Художника, або Шлях Теслі(Зодчого).

Зодчий має стати майстерним в користуванні своїми інструментами, він намічає план будови з перевіреними пропорціями, а потім виконує роботу згідно задуму. Так Зодчий(Тесля) проходить по життю.

Такі Чотири Шляхи – Шлях Землероба, Шлях Торговця, Шлях Аристократа і Шлях Художника.

Порівняння Шляху Теслі(Зодчого) зі Шляхом Стратегії

Візьмемо будинки. Будинки знаті, будинки воїнів, Чотири дома. Візьмемо падіння домів, процвітання домів, стиль дому, традиції дому, ім’я дому. Зодчий в роботі має загальний план будинку. Стратег подібно йому має план битви.

Якщо хочеш вивчити ремесло війни, вчитайся в цю книгу. Учитель – голка, учень – нитка. Ти повинен практикуватись безперестанно.

Як і старший тесля(зодчий), командуючий повинен знати природні закони, закони країни і закони домів. Це Шлях Зодчого.

Старший тесля повинен знати теорію будівництва веж і храмів. Він знає плани багатьох палаців. Шлях Старшого теслі – такий же як в Шлях Командуючого.

Перед початком будівництва Зодчий відбирає пригодний матеріал. Рівні без сучків бруси красивого виду  він використовує для відкритих колон, прямі бруси з незначними дефектами відправляє на внутрішні опори. Бруси ідеального вигляду невеликої міцності йдуть на пороги, двері і розсувні стіни. Добре дерево вузловате і сучковате завжди можна з розумом використати в будові. Слабе дерево або зовсім коряве йде перекладення нормального при висушуванні і потім на дрова.

Старший тесля розприділяє роботу між робітниками згідно їх здібностей. Він ставить завдання перед укладачами підлоги, виготовлювачами розсувних перегородок, порогів, стель і всього потрібного. Менш умілі тешуть балки на підлогу, хто вміє зовсім мало – вирізає клини і виконує подібну підсобну роботу. Знаючий і правильно розприділяючи своїх людей, Зодчий проведе хорошу роботу.

Зодчий повинен зважати на здібності своїх людей, оминати їх недоліки і не вимагати нічого неймовірного. Він зобов’язаний розуміти настрій робітників і підбадьорювати їх за необхідності. Такі ж і Принципи Стратегії.

Шлях Стратегії

Як і воїн, тесля сам точить свій інструмент. Тесля носить приналежності ремесла в ящику для інструментів під керівництвом свого Старшини(Зодчого). Він витесує колони і балки сокирою, вирівнює дошки на підлогу рубанком, акуратно вирізає узори, полірує їх до рівня досконалості дозволеного його майстерністю. Таке мистецтво теслярів. Здобуваючи достатні навички і розуміння спів розмірностей деталей тесля може стати зодчим(старшиною).


Книга вогню

В цій «Книзі вогню» Стратегії школи Іті То Іті я уподоблюю сутичку вогню. Перш за все, люди мислять вузько на рахунок можливостей Стратегії. Використовуючи самі кінчики пальців, вони знають тільки можливості трьох-п’яти дюймів зап’ястя. Вони узалежнюють фінал поєдинку від роботи своїх передпліч, як при складанні віяла. Вони спеціалізуються в банальній спритності, вивчаючи такі дрібниці, як рух рук і ніг з навчальним бамбуковим мечем.

В цій Стратегії навчання воїна відбувається в сутичках, в битвах за власне життя, в пошуках змісту життя і смерті, в подальшому вивчені Шляху довгого меча, в правильному судженні про силу атаки і в розумінні Шляху «гострою і тупою стороною» меча.

Малі техніки не приносять особливої вигоди, зокрема, коли одягнений в усі обладунки. Мій Шлях Стратегії – вірний спосіб перемагати, бючись за своє життя один проти п’ятьох або десятьох. Вірний принцип: «один може перемогти десятьох, аналогічно як тисяча може перемогти десять тисяч». Вдумайся в це.

Звичайно, ти не можеш організовувати по тисячі або десятку тисяч людей для щоденних тренувань. Але ти можеш стати майстром Стратегії, тренуючись на одинці з мечем. Ти зможеш розуміти задуми супротивника, вірно оцінювати його сили і ресурси та прийдеш до осягнення застосування Стратегії – здатності брати верх на десять тисяч ворогів.

Будь-хто бажаючий оволодіти сутністю моєї Стратегії має завзято тренуватись день і ніч. Так він зможе відточити своє вміння, стати вільним від свого его і реалізувати надзвичайні здібності. Він прийде до володіння чудесною силою. Ці якості – практичний результат Стратегії.

Залежність від місця

Вивчи навколишній простір. Стій в сонці: прийми положення при якому сонце знаходиться позаду тебе. Якщо ситуація не дозволяє цього тримай сонце з правої сторони. В приміщеннях вихід має знаходитись за твоєю спиною або зправа. Переконайся у безпечності свого тилу і що зліва вільно – зправа тебе захищає меч. Вночі коли супротивника не видно тримай джерело світла за спиною а вхід – зправа від себе, в іншому випадку прийми вищеописане положення. Дивись на супротивника зверху вниз, займаючи панівну позицію, наприклад , на «камідза».

В початій сутичці старайся відбивати супротивника вліво. Гони його до незручних місць, повертай до них спиною. Коли супротивники попаде в погану позицію, не дозволяй йому оглянутись, а добротно тисни і коли. В приміщенні штовхай ворога на пороги, косяки, двері, перила, колони і тому подібне, знову ж таки – не давай йому оцінити ситуацію.

Завжди заганяй супротивника в місця з поганою опорою для ніг, вганяй в кути і так далі, використовуючи переваги місця для заняття домінуючої позиції. Обдумай сказане і належно застосовуй на практиці.

Три способи випередити суперника

-          Перший спосіб – випередити ворога атакою. Він називається «Кен Но Сен» – нападай.

-          Другий спосіб – підловити супротивника в момент його атаки. Він називається «Тай Но Сен» – «чекай ініціативи».

-          Ще один спосіб – одночасне ата кування. Це «Тай Тай Но Сен» – «приєднайся і випереди»

Не існує інших способів випередження дій ворога, крім цих трьох. Володій ініціативою. Це один з самих важливих моментів Стратегії. Використовуй максиму з ситуації, відчувай настрій супротивника для зрозуміння його Стратегії і перемоги. Неможливо описати принцип в деталях.

Перший спосіб – Кен Но Сен

Атакуй, зберігай спокій і стрімко кидайся вперед. Або підступай грізно стримуючи дух, випереджаючи ворога стриманістю. Чи навпаки, підходь з найбільш можливим кріпким духом, а наблизившись до супротивника, поставляй ноги дещо швидше ніж звичайно, збиваючи ворога з пантелику і стрімко разячи його.

Або ж зі спокійним духом атакуй, відчуваючи що ти безперервно громиш супротивника, з початку і до кінця. Зміст в проникненні в глиб оборони ворога. Це все – «Кен Но Сен».

Другий спосіб – Тай Но Сен

Коли супротивник атакує залишайся врівноваженим, але зобрази слабість. З наближанням ворога несподівано зроби рух геть, показуючи що збираєшся відскочити в сторону, але кидайся вперед потужно атакуючи як тільки побачиш що супротивник «клюнув» на маневри. Це один прийом.

Або ж коли супротивник атакує, напади більш потужно, використовуючи перевагу несподіванки. Знищ задум ворога. Це принцип «Тай Но Сен».

Третій спосіб – Тай Тай Но Сен

Коли супротивник проводить стрімку атаку, ти повинен атакувати потужно і спокійно, цілячись в його слабке місце і по мірі його наближення потужно рази його.

Якщо ж ворог атакує спокійно, спостерігай за ним, і з тілом дещо пливучим приєднайся до його руху, зближуючись. Потім рухайся стрімко і потужно рубай його. Це «Тай Тай Но Сен».

Багато речей неможливо повністю пояснити словами. Вивчай написане. Користуючись методами випереджання вирішуй ситуації. Не обов’язково починати першим, але якщо супротивник нападає, випереди його. В Стратегіях ти перемагаєш випереджаючи ворога. Тренуйся.

Притримати подушку

«Притримати подушку» означає не дати супротивнику підняти голову. В поєдинку Стратегії не дозволяй супротивнику вести себе. Веди ворога сам. Звичайно, коли він намагатиметься нав’язати свою тактику, але не зможе випередити тебе якщо ти не даш йому такої можливості. Зупини ворога, коли він збирається атакувати тебе, погаси його прорив, скинь захват. В цьому зміст «притримування подушки». Вловивши цей принцип, ти бачитимеш задуми ворога завчасно і давити їх. Суть в зламі його атаки на складі «а…», збити скачок на складі «ско…» і піймати удар на складі «у…».

Важлива річ в Стратегії – подавити корисну активність супротивника, заохочуючи безкорисну. Але це лиш оборонна позиція. Перш за все ти повинен діяти згідно Шляху, гасячи прийоми супротивника, порушуючи йому плани і цим контролюючи його.  Ооволодівши цим принципом, ти станеш майстром Стратегії. Добре тренуйся, вивчай «притримування подушки».

Переходити вбрід

«Переходити вбрід» – це наприклад, перейти море через пролив або пройти океанські простори найкоротшим шляхом. Думаю такі ситуації часто трапляються в життя людини. Трапляється, ти відправляєшся в плавання, не дивлячись на те що твої друзі залишаються в гавані. Ти знаєш дорогу, якості свого корабля і переваги саме цього дня. Коли всі сприятливі обставини очевидні і вітер попутний – відпливай. Якщо вітер зміниться, а ти вже недалеко від пункту призначення, сміливо греби не користуючись парусом.

Осягнувши цей принцип, знай, він застосовний до повсякденного життя. Завжди думай про переправу в сприятливий момент.

В Стратегії також важливо «переправлятись вбрід».  Оціни можливості ворога і знаючи власні сильні сторони, «проходь вбрід» у вигідному місці, як досвідчений капітан йде по морським шляхам. Переправившись найкращим способом, можеш розслабитись. «Перейти вбрід» означає атакувати слабке місце супротивника і зайняти панівну позицію. Так перемагають в масштабній Стратегії. Дух «переправлення вбрід» необхідний для перемоги у великих і малих битвах. Добре вивчи це.

Знати час

«Знати час» означає оцінити позиції супротивника в битві. Сприятливі вони чи нвигідні? Спостерігаючи за духом воїнів супротивника і займаючи найкращу позицію, ти можеш вирахувати замисел ворога і переміщати свої війська відповідно. Ти можеш перемогти за допомогою цього принципу Стратегії, нападаючи з переважаючої позиції.

В дуелі атакуй ворога і випереджай його одразу ж як тільки визначиш його школу Стратегії, кваліфікацію, нащупаєш слабкі і сильні місця. Атакуй раптово, знаючи ритм ворога, його тон і темп. «Знання часу» – це коли твої можливості великі, ти дивишся в корінь речей. Якщо ти добре знайомий зі Стратегією, ти впізнаєш наміри ворога і отримаєш багато можливостей перемогти. Глибоко вивчи це.

Задавити (затоптати) меч

«Задавити меч» – принцип  часто використовуваний в Стратегії. Перше, в масштабній Стратегії,  коли ворог розрядив в тебе свої луки і гвинтівки, складно атакувати самому якщо ти також зайнятий засипанням пороху чи накладання стріл. Зміст в тому щоб атакувати ще під час пострілів ворога з луків і гвинтівок. Суть в перемозі,  зустрівши і «задавивши» атаку ворога.

В поєдинку неможливо завоювати рішучу перемогу, проводячи атаки і ритмі «тім-дам тім-дам», слідуючи за нападаючим мечем супротивника. Ти повинен нанести йому поразку на початку його кидка, з відчуттям затопчування його ногами, так щоб він не міг більше піднятись.

«Задавлювання» не означає просто забивання ногами. Дави тілом, дави духом і, звичайно, коли і рубай мечем. Ти повинен бути впевненим що не дозволиш супротивнику нанести удар вдруге. Це і є дух випередження у всіх сенсах. Раз діставшись до ворога, ти повинен не тільки горіти бажанням нанести йому удар, а й «прилипнути» до його атаки. Глибоко вивчи це.

Знати «колапс»

Все може завалитись. Дома, тіла, вороги надломлюються коли їх ритм в безпорядку. В масштабній Стратегії, коли супротивник надломився, ти повинен переслідувати його, не даючи йому шансу відступити. Якщо ти впустиш цю можливість, ворог може зібратись з силами.

В поєдинку супротивника так само іноді втрачає ритм і надломлюється. Не втрачай зручної нагоди, ворог може відновитись і стати обережнішим. Влови момент замішання супротивника і гони його наносячи потужні атаки не даючи йому змоги прийти в себе. Роби тільки так. Атаки переслідування здійснюються тільки в жорсткому дусі. Громи ворога не даючи йому піднятись. Ти повинен зрозуміти принцип остаточного розгрому.

Стати супротивником

«Стати супротивником» – це уявити себе в стані супротивника. В побуті люди зазвичай думають про злодія, виявленого і схованого в домі як про ворога, який закрився в укріплені. Але уявім себе на його місці, ми відчуємо що весь світ проти нас і що виходу нема. Він закритий «фазан». Присланий арештувати його – «яструб». Усвідом це.

В масштабній Стратегії люди завжди знаходяться під враженням що супротивник сильний і тому стають обережними. Але якщо в тебе хороші солдати і ти розумієш принципи Стратегії та знаєш як бити ворога хвилюватись нема про що.

Аналогічно й в поєдинку – став себе на місце ворога. Якщо ти думаєш: «ось майстер Стратегії, знаючий принципи Шляху», то неодмінно програєш. Глибо усвідом це.

Досягнення теслі – використовуючи грубі інструменти створювати малі храми. Він повинен вміти виготовляти підставки для письма, столи, паперові лампи, кухонні дошки і кришки для горщиків. Це професія теслі. Подібне справедливо й для солдата. Ти маєш глибо подумати на цим.

Турбота теслі – щоб побудоване не перекосило, щоб з’єднання були підігнані точно і щоб робота була добре спланована, щоб вона не була просто набором завершених деталей, а являла собою єдине ціле. Це важливо.

Якщо ти хочеш вивчати Шлях глибоко думай про речі, які розглядаються в цій книзі, перебираючи одну за другою.  Ти повинен проробити велику роботу.


План П’яти Книг про Стратегію

Шлях Стратегії представлений мною в Го Рін Но Се – «Книзі П’яти Кілець» . Вона складається з п’яти окремих книг в яких я розглядаю різні прояви Шляху, охоплюючі Землю, Воду, Вогонь, Традицію і Пустоту.

Виходячи з поглядів моєї школи Іті тіло Шляху Стратегії описано в Книзі Землі. Важко зрозуміти справжній зміст Шляху тільки через фехтування.  Постарайся пізнати самі малі і самі великі земні речі, порівняй самі поверхові із них з самими глибокими. Перед тобою пряма дорога ясно накреслена на твердому ґрунті.

Що характерно для Книги Води? Уподобимо свій дух змінюючій форму, швидкість і силу животворній рідині. Вода приймає форми будь-якої місткості. Іноді вона – струмочок, іноді – бурхливе море. Її признак – чистий голубий колір. Наповнись чистоти.

Ти освоїв принципи фехтування. Ти легко можеш перемогти одного бійця. Значить ти можеш перемогти будь-яку людину в світі. Дух перемоги над одним подібний духу перемоги над десятьма мільйонами. Стратег через маленьку річ пізнає велику. Скульптор створює велику статую Буди по мініатюрній моделі. Я не можу пояснити детально як це відбувається, але ціль така: розуміючи один предмет – розуміти десять тисяч. Методи школи Іті описані в Книзі Води.

Книга Вогню говорить про поєдинок. Дух вогню – ярість незалежно від того вогонь великий чи малий. Те саме – в битві. Дух бою одинаковий як для поєдинку, так і для битви,  де з кожної сторони  по десять тисяч бійців. Ти повинен прийняти твердження що дух може бути малий і великий. Легко замітити велике, мале – важкопомітне. Інакше кажучи, великій масі людей важче змінити позицію, їх переміщення легко зпрогнозувати. Рух одного вгадати нелегко. Ти повинен ввібрати це. Суть Книги в твоєму обов’язку тренуватись вдень і вночі та навчитись приймати швидкі рішення. Тренування – частина твого нормального життя, укріплюче дух. Таким способом битви на полі бою описані в Книзі Вогню.

Четверта частина Праці – Книга Вітру. Вона не має відношення до моєї школи Іті, вона про другі школи Стратегії. Під «вітром» я маю на увазі традиції давнини, нові віяння і сімейний уклад життя воїна. Я детально описую техніку світових шкіл бою. Це необхідно. Важко пізнати себе немаючи уявлення про інших. У всіх доріг є свої відгалуження. Ти можеш щоденно вивчати якийсь напрямок, помічаючи що твій дух відхиляється, але справді вважаючи себе на правильному шляху. Об’єктивно – це не буде істиною. Зараз багато шкіл Стратегії прийшли до того що їх сприймають тільки школам техніки поєдинків. Це відбулось не без причини. Перевага моєї школи основана на іншому принципі. В Книзі Вітру, або Традиції, я пояснюю що зазвичай розуміють під Стратегією інші школи.

Книга Пустоти. Під «пустотою» я розумію те що немає ні початку ні кінця. Пізнання цього принципу означає його неосяжність. Шлях Стратегії – це Шлях Природи. Коли ти відчуєш силу природи, відчуваючи ритм кожної ситуації, ти будеш здатен наносити удари і атакувати супротивника природньо. Ось Шлях Пустоти. Я збираюсь показати як слідувати йому разом з природою.

Іті Рю Ні То

Воїни, командуючі і рядові носять два меча. В давні часи їх називали «довгий меч» і «меч». Зараз вони відомі як «меч» і «меч-компаньйон». Досить сказати що в нашій країні по якій-не-будь причині воїн носить два меча на поясі. Таки Шлях Воїна. Ніто Іті Рю демонструє перевагу використання обох мечів.

Спис і алебарда – зброя яку носять поза приміщенням.

Учні Шляху Стратегії школи Іті мають завжди тренуватись з обома мечами в обох руках. По правді: жертвуючи життям ти зобов’язаний максимально використовувати свій арсенал. Неправильно робити інакше і вмирати з не витягнутою зброєю.

Якщо тримаєш меч двома руками складно направляти його вправо і вліво. Мій метод – тримати по мечу в кожній руці. Це правило не відноситься до громіздкої зброї, такої як алебарда або спис. Але меч і меч-компаньйон можна вільно тримати одною рукою. Сидячи в сідлі, біжучи по нерівній дорозі або болотистій місцевості, грузному рисовому полі, каменистому грунті або діючи в толпі, також важко тримати меч двома руками. Довгий меч в обох руках – несправжній Шлях. Така позиція заважає тобі швидко взятись за лук, спис і іншу зброю. Обидві руки потрібно використовувати коли важко розрубити супротивника одною рукою.  Направляти меч однією рукою в бою цілком реально. Спосіб навчитись цьому – тренуватись двома довгими мечами. Спочатку воно здається складним, але все на початках складно. Важко натягувати лук, важко орудувати алебардою, але звикнувшись з ними, твоя воля стає міцнішою. Звикнувши крутити довгий меч ти досягнеш сили Шляху і будеш легко справлятись з ним.

Як я пояснюю в Книзі Води, не існує швидкого способу керування довгим мечем. Його потрібно вести широко, а меч-компаньйон вузько. Це перше що варто зрозуміти.

Згідно поглядів школи Іті ти можеш перемагати з довгим мечем, але можеш виграти бій і з коротким. По іншому кажучи, дух школи Іті – дух перемоги, незалежно від виду зброї і його довжини.

Бючись з толпою краще використовувати два мечі, ніж один, особливо при взяті полоненого. Ці речі неможливо пояснити в теорії. На одному предметі пізнай десять тисяч. Досягнувши Шляху Стратегії не буде нічого чого б ти не зміг побачити. Ти повинен старанно вчитись.

Сила двох ієрогліфів, означаючих поняття «стратегія»

Майстрів довгого меча називають Стратегами. Що стосується інших військових мистецтв: хто освоїв лук – називають лучниками, хто освоїв спис – списоносцями, хто освоїв гвинтівку – снайперами, хто оволодів алебардою – алебардцями.  Але ми не називаєм майстрів довгого меча «довго мечниками» і не говоримо про других «коротко мечники». Звичайно, оскільки лук, гвинтівка, спис і алебарда – спорядження воїна, вони частина Стратегії. Оволодіти перевагами довгого меча означає керувати навколишнім і самим собою. Довгий меч – базис Стратегії. Таким є принцип Стратегії за допомогою довгого меча. Один чоловік може робити десятьох, володіючи довгим мечем. Так само як один може побити десятьох, сотня може побити тисячу, а тисяча – десять тисяч. В моїй Стратегії один чоловік рівний десяти тисячам. Ця Стратегія охоплює всю повноту військового мистецтва. Шлях Воїна не включає інші Шляхи, такі як конфуціанство, буддизм, художню майстерність або танець. Пізнавши Шлях у всій широті, ти побачиш його у всіх цих Шляхам, які не являються частиною нашого Шляху. Люди повинні удосконалюватись.

Перевага зброї в стратегії

Є час і місце для використання різної зброї. Найкраще використання меча-компаньйона – в обмеженому просторі, коли ти близько до супротивника. Довгий меч може бути ефективним використаний в будь-якій ситуації.

Алебарда коротша списа. Зі списом ти можеш перехопити ініціативу, алебарда – оборонна зброя. В руках одного з двох людей рівних здібностей спис дає деяку перевагу. Спис і алебарда мають свої області застосування, не маючи переваги в обмеженому просторі. Їх неможливо застосовувати при захоплені полоненого. Вони вагома зброя для бою в полі.

Вивчаючи тільки закриті прийоми бою, ти будеш мислити вузько і забудеш істинний Шлях. Бережись. Тебе чекають труднощі в реальних поєдинках.

На початку бою лук має тактичну перевагу, особливо на відкритій місцевості, дозволяючи стріляти швидко з гущі списоносців. Його недостатньо при осадах або при віддалені супротивника далі сорока ярдів. Тому нині залишилось мало традиційних шкіл стрільби з лука. Це вміння зараз малозастосовне.

Використання гвинтівок з укріплень не має собі рівних. Це чудова зброя і на полі бою, щоправда до того як почалась рукопашна. Як тільки схрестились мечі, гвинтівка стає малокорисною.

Одна з переваг лука – це бачити стрілу в польоті і можливість коректувати приціл, на відміну від пострілу з гвинтівки якого не видно. Розглянь важливість цього.

Кінь воїна повинен бути виносливим і не мати дефектів. Такі ж вимоги застосовуй до зброї. Коні мають мати сильний крок, мечі і мечі-компаньйони мають рубати потужно. Списи і алебарди повинні витримувати сильне навантаження. Луки і гвинтівки мають бути міцними. Зброя обов’язково має бути швидше міцною ніж витончено прикрашеною.

В тебе не повинно бути улюбленої зброї.  Стати занадто близьким з однією зброєю – більша помилка ніж недостатнє знання її. Не копіюй інших, дій по ситуації. Погано також для солдат і командирів відчувати до когось любов чи неприязнь. Ретельно вивчи це.

Розрахунок в Стратегії

Розраховуй все. Розрахунок в Стратегії неможливо вивчити без великого об’єму практики.

Розрахунок темпу важливий і в танці і в духовій або струнній музиці, оскільки свобідний ритм з’являється лише при гарному відчутті такту. Темп і ритм так само співвідносяться з військовим мистецтвами, стрільбою з лука і гвинтівки, верховою їздою. Всім мистецтвам і уміннях притаманний ритм. Існує також темп в Путсоті.

Існує ритм у всьому житті воїна, в його перемогах і поразках, як гармонії і дисонансі. Схожим чином є ритм і в життя торговця, в піднесенні і падінні царств. Всі речі тягнуть за собою ритм злету і падіння. Ти маєш ясно бачити це. В Стратегії існують різні думки стосовно ритму. З самого початку ти повинен відрізняти відповідний ритм від невідповідного ритму, тренуючи внутрішній слух для знаходження в напливах швидких і повільних хвиль потрібну частоту серед великих і малих речей, діючи враховуючи дистанцію і ритм оточуючого. Внутрішній слух – одне з головних в Стратегії. Особливо важливо розуміти ритм фону, по-іншому  твоя Стратегія стане невпевненою.

Ти виграєш поєдинок за допомогою ритму Пустоти, який народжується з вірного маневру, знищуючого розрахунки противника, бо використовуєш нечутний ворогу ритм.

Всі п’ять книг мають безпосереднє відношення до ритму. Для сприйнятт сказаного ти повинен вперто тренуватись.

День і ніч практикуючись у вказаній вище стратегії школи Іті твій дух природнім чином розшириться. Так поширюється по світу масштабна Стратегія і Стратегія одиночного бою. Це вперше описано мною в п’яти книгах: Землі, Води, Вогню, Традиції(Вітру) і Пустоти. Ось заповіді для чоловіків бажаючих вивчити мою Стратегію:

-          Не допускай безчесних думок.

-          Шлях – в тренуванні.

-          Познайомся з кожним мистецтвом.

-          Пізнай Шляхи всіх професій.

-          Розрізняй виграш і втрату в справах мирських.

-          Розивай інтуїтивне псрийняття навколишнього.

-          Розумій невидими.

-          Звертай увагу навіть на звичайне.

-          Не роби нічого безтолкового.

Важливо почати з укорінення цих загальних принципів в твоєму серці. Без широкого погляду на речі тобі буде важко зрозуміти Стратегію. Вивчивши наші положення і оволодівши Стратегією, ти ніколи не програєш навіть двадцятьом або тридцятьом супротивникам. З самого початку ти повинен укріпити своє серце в Стратегії і триматися  Шляху. Ти станеш здатним перевертати ворога в поєдинках і перемагати поглядом. За допомогою тренувань ти також зможеш вільно керувати своїм тілом, покоряючи людей своїм діями і при достатній тренованості зможеш зломити волю багатьох силою свого духу. Досягнення цього стану – хіба не означатиме що ти непереможний?

Більше того, в масштабній Стратегії високопоставлений чоловік зможе вміло обходитись з багатьма йому підпорядкованими, коректно вести себе, розумно керувати країною і надихати людей на подвиги, укріпляючи таким чином славу правителя. Якщо існує Шлях дозволяючий людині не падаючи духом опертись на себе і завоювати честь та славу, то це Шлях Стратегії.

Другий рік ери Сехо(1645), п’ятий місяць дванадцятий день. Присвячується Теруо Магонодзе.


Книга води

Дух школи Стратегії Ні Тен Іті базується на властивостях води і ця Книга Води пояснює методи досягнення перемоги за допомогою довгого меча. Мова цієї книги не рясніє детальними поясненнями, але вони можуть бути віднайдені інтуїтивно. Вивчай цю книгу. Прочитавши слово – подумай над ним. Розуміючи зміст сказаного вільно, ти помилишся в Шляху.

Принципи Стратегії викладені мною термінах поєдинку, але ти маєш мислити широко – так, щоб досягти розуміння битви, де з обох сторін по десять тисяч воїнів.

Стратегія Іті відрізняється від інших тим, що хоч трохи відхилившись від вірного Шляху, ти попадеш в небезпеку та на слизьку дорогу. Тобі не осягнути Шляху Стратегії, просто перелискуючи цю книгу. Засвой сказане. Не просто читай, запам’ятовуючи чи імітуючи, а напружено вивчай – вбери знання в своє єство і відчуй принцип власним серцем.

Стан духу

В бою стан твого духу не повинен відрізнятись від повсякденного. І в поєдинку і в звичайному житті ти повинен бути цілеспрямованим, але спокійним. Зустрічай ситуації без напруження, але не безпечно, з врівноваженим духом, але не упереджено. Навіть коли твій дух спокійний не дозволяй тілу розслаблятись, а коли тіло розслаблене, не дозволяй духу розпуститись. Не допускай впливу тіла на дух і не давай емоціям впливати на тіло. Не будь ні недостатньо натхненним ні натхненним над міру. Піднесений дух слабий і опущений дух слабий. Не дозволяй супротивнику проникнути в твій стан.

Низькі ростом люди мають бути знайомі з духом більших людей, а великі – з духом маленьких. Як би ти не був не дозволяй собі іти на поводу у власного тіла. З духом відкритим і незв’язаним дивись на речі з високої точки зору. Ти повинен пророщувати свою мудрість і дух. Відточуй свій розум: розумій міру суспільної справедливості, розрізняй добро і зло, вивчай Шляхи різних мистецтв одне за іншим. Коли люди не зможуть обдурити тебе – ти усвідомиш мудрість Стратегії.

Мудрість Стратегії відмінна від інших речей. На полі бою, навіть перебуваючи в небезпеці, ти повинен безперестанку слідувати принципам Стратегії, укріпляючи Дух.

Стійка в Стратегії

Прийми стійку з прямою головою, не опущеною і не піднятою, не повернутою в сторону. Твій лоб і брови не повинні бути наморщеними. Не крути очима і не дозволяй їм мигати, але злегка прикрий їх. Контролюй вираз обличчя. Тримай лінію носа прямо, відчуваючи як ніздрі злегка роздуваються. Тримай затильну частину шиї прямо: введи енергію в лінію волосся і потім зпусти її від плечей вниз по всьому тілу. Опусти плечі, не випинаючи ягодиці, помісти силу в ноги від колін до кінчиків пальців. Підтримуй внутрішності, напруж прес, не вихиляй бедрами. Розмісти свій меч-компаньйон вздовж живота, затягни пояс – це називається «заклинювання».

Підтримуй бойову стійку у всіх випадках життя, зробивши її повсякденною. Ти повинен добре зрозуміти це.

Погляд в Стратегії

Погляд повинен бути об’ємним і широким. У нього подвійна функція: «сприйняття» і «обзору». «Сприймай» сильно, «оглядай» не напружуючись.

В Стратегії важливо бачити далекі речі наче вони близько і близькі – наче вони далеко. В Стратегії також важливо відчувати меч ворога, але не відволікатись його неважливими рухами. Ти повинен врозуміти це. Погляд один і для дуелі і для масової битви. Важливо вміти дивитись в обидві сторони, не рухаючи очима. Ти не одразу зможеш розвинути цю здатність. Вивчи сказане тут. Використовуй бойовий погляд в повсякденному житті і не міняй його щоб не сталось.

Як тримати довгий меч

Схопи довгий меч з деяким плаваючим відчуттям у великому і вказівному пальцях, середній палець не повинен бути ні напруженим ні розслабленим, а решта два пальці – міцно стиснуті. Погано якщо руки трясуться.

Піднімаючи меч май намір зарубати супротивника. Наносячи удар не змінюй хватки, руки твої не повинні скрючуватись. Відводячи меч супротивника в сторону чи відбиваючи його, або прижимаючи вниз злегка змінюй відчуття в великому і вказівному пальцях. Ти повинен бути завжди націлений дістати супротивника не міняючи хватки.

Хватка для бою і для випробування однакова. Не існує такої позиції як «хватка для удару по людині». Взагалі, я не люблю фіксованості ні в мечі ні в кисті. Фіксація означає мертву руку. Рухливість – це життя. Тримай це в голові.

Робота ніг

З дещо плаваючими кінчиками пальців твердо ступай на п’ятки. Рухаючись швидко чи повільно, великими чи малими кроками, ноги мають рухатись як при нормальній ходьбі. Я не люблю методи пересування відомі як «пригаюча нога», «плаваюча нога» і «фіксована нога».

Та звана «нога Інь-Янь» важлива для Шляху. Не рухай тільки одною ногою. Наносячи удари, відбиваючи їх чи відступаючи спокійно працюй лівою-правою і правою-лівою. Не надавай котрійсь нозі переваги.

П’ять положень тіла

Існує п’ять положень тіла: Верхнє, Середнє, Нижнє, Правостороннє і Лівостороннє. Не дивлячись на різницю, єдине призначення їх – атакувати супротивника. Крім цих інших положень не існує.

В якому положенні ти б не перебував не намагайся фіксувати його: думай тільки про атаку.

Твоя поза може бути широкою або вузькою відповідно до ситуації. Верхнє, Середнє і Нижнє положення – тверді. Лівостороннє і Правостороннє положення – текучі. Лівостороннє і Правостороннє положення використовують при існуванні перешкоди над головою і збоку. Рішення про прийняття позиції залежить від місця.

Зміст Шляху в наступному. Ти повинен глибоко зрозуміти ось що: Середнє положення – серце всіх положень. Якщо розглядати Стратегію в широкому масштабі – то Середнє положення займає місце командуючого. Інші стійки йому підчиняються. Зрозумій це.

Шлях довгого меча

Стратегія довгого меча означає здатність нами двома пальцями крутити зброю, яку носимо. Добре зрозумівши Шлях меча, ми зможемо крутити ним легко.

Намагаючись вести великий меч швидко, ти відхилишся від Шляху. Щоб меч йшов добре треба вести його спокійно. Пробуючи рухати ним наче складним віялом або мечем-компаньйоном, ти зробиш помилку. Ти не зможеш атакувати людину довгим мечем застосовуючи прийом «шинкування коротким мечем». Провівши удар довгим мечем вниз - підніми його прямо вверх, атакуючи в бік – вертай назад меч по боковій траєкторії. Вертай меч розумним шляхом завжди широко відставляючи лікті. Веди меч потужно. Такий Шлях довгого меча.

Ретельно вивчивши п’ять правил моєї стратегії, ти добре проводитимеш меч. Маєш постійно тренуватись.

П’ять підходів до ворога

1.       Перший підхід починається з Середнього положення твого тіла. Зустрічай супротивника кінцем меча проти його лиця. Коли він атакує, відведи його меч вправо і «осідлай» його. Або відбий напад, відхиливши лезо його клинка ударом зверху. Затримай свій меч там, де він є, і коли супротивник відновить атаку нанеси ріжучий удар знизу. Це перша порада.

Ти повинен вперто тренуватись використовуючи довгий меч щоб вивчити п’ять підходів. Оволодівши моїм Шляхом ти зможеш контролювати будь-яку атаку супротивника. Запевняю тебе, немає інших підходів до ворога, крім Ні То.

2.       При другому підході з Верхнього положення атакуй супротивника довгим мечем в той же момент, коли він нападає на тебе. Якщо супротивник уникнув твого удару, затримай свій меч там, де він є, і «підгрібаючи» знизу, бий ворога при відновлені ним атаки. Повтори випад.

Тут існують різноманітні варіанти, залежні від темпу і ритму, настрою поєдинку. Ти зможеш зрозуміти їх тренуючись в школі Іті. Ти будеш непереможним за допомогою моїх п’яти методів тренування довгого меча. Тренуйся знову і знову.

3.       У третьому підході прийми Нижнє положення, підготувавшись до «підгрібання». Коли супротивник піде в атаку – вдар по рукам. Він може намагатись відбити твій меч вниз. В цьому випадку полосни по його верхній руці горизонтально з відчуттям «пересічення». Це означає що ти разиш супротивника з Нижнього положення в момент його атаки.

Тобі доведеться часто використовувати цей прийом – і як новачку і пізніше в Стратегії. Ти маєш тренуватись тримати свій довгий меч.

4.       Четвертий підхід. Прийми Лівостороннє положення. В момент атаки супротивника полосни по його рукам знизу. Якщо в цей момент він спробує придавати твій, ухились з траєкторії його клинка і з відчуттям першого удару проведи рубаючу атаку навкоси зверху від свого плеча.

Такий Шлях довгого меча. Цим способом ти переможеш, ухилившись з траєкторії атаки супротивника. Ти повинен вивчити його.

5.       В п’ятому підході меч знаходиться в Правосторонньому положенні.  У відповідності до ритму атаки переведи свій клинок косим рухом у Верхнє положення. Потім атакуй прямо з верху.

Цей момент важливий для повного пізнання Шляху довгого меча. Володіючи цим способом, ти зможеш вільно крути важку зброю.

Я не можу детально описати всі варіанти застосування цих п’яти підходів. Ти повинен добре познайомитись з моїм Шляхом «гармонії довгого меча», потім, вивчивши широкомасштабне розуміння темпу і ритму, зрозуміти ритм клинка супротивника і з самого початку звикнути до п’ятьох способів атаки. Ти завжди будеш перемагати, змінюючи ці методи в залежності від настрою супротивника. Ти повинен ретельно пропрацювати сказане.

Вивчення «положення-не-положення»

«Положення-не-положення» заперечує необхідність користуватись в бою відомими положеннями довгого меча. Цей принцип називається «існуючим-неіснуючим».

Пам’ятай, коли в твоїх руках меч – ти повинен вразити супротивника за будь-яку ціну. Парируючи удар - нанось його, роблячи випади, відбиваючи клинок чи торкаючись меча супротивника – ти повинен вразити супротивника тим же рухом. Досягай цілі. Думаючи тільки про блокування ударів, випади і торкання, ти не зможеш дійсно дістати ворога. Більш за все інше ти повинен думати як провести свій удар через його захист і досягнути цілі. Ретельно вивчи сказане.

Цей напрямок в Стратегії великого масштабу називається «бойовим порядком». Таке націлювання духу – основа перемоги в битвах. Фіксовані положення недобрі. Пам’ятай про це.

Нанесення удару «синхронно одним махом».

Поняття «синхронно» означає: при зближенні з супротивником, атакуй його швидко і різко наскільки можливо, не рухай тілом, не зупиняючи дух бачачи нерішучість ворога. Атакувати супротивника до того як він вирішив що робити і є уразити «одним махом». Безутомно тренуйся щоб вміти наносити удар в одне моргання ока.

«Подвійна абдомінальна узгодженість»

Ти атакуєш і супротивник швидко відходить. Побачивши його напруженість, симулюй рубаючу атаку. Потім, коли він розслабиться, скорочуй дистанцію і нападай знову. Це «подвійна абдомінальна узгодженість». Важко осягти суть прийому схилившись над книгою, але ти швидко все зрозумієш короткими настановами.

Не май ніяких намірів, не будуй ніяких замислів

Коли супротивник атакує, а ти сам вирішуєш атакувати, вдар своїм тілом, вдар своїм духом, вдар з Пустоти своїми руками, потужно збільшуючи швидкість. Це атака «Ніяких намірів, ніяких концепцій». Це найбільш дієвий спосіб проведення атаки. Він часто використовується. Ти повине вперто тренуватись щоб зрозуміти його.

Атака «Води, яка тече»

Атака «Води, яка тече» використовується в щільному бою з супротивником клинок до клинка. Коли він розриває контакт і швидко відходить старайся нанести стрімкий удар своїм довгим мечем, розшир своє тіло і дух наскільки це можливо і бий по ворогу, проте повільно, повторюючи його рухи, як прибуваюча вода.

Довга атака

Коли ти і супротивник атакуєте одночасно, коли ваші клинки націлились назустріч один одному, одним рухом старайся вразити його голову, руки і ноги. Удар в декілька точок тіла ворога одним замахом меча називається «довгою атакою». Ти повинен відпрацювати цей прийом. Його використовуй часто. Безперестанку тренуючись, ти досягнеш успіху.

Атака «Вогню і Каміння»

Атака «Вогню і Каміння» означає що при зустрічі твого і супротивника довгих мечів ти наносиш удар так потужно наскільки можеш, не піднімаючи меча ні міліметр. Це стрімка атака руками, торсом і ногами – всі ці частини тіла беруть участь в кидку. Тренуючись достатньо вперто, ти зможеш досягти вражаючої потужності удару.

Атака «Червоного листя»

Атака «Червоного листя» означає намір збити вниз меч супротивника. Коли ворог стоїть перед тобою – тримаючи меч в одному з положень готовий атакувати, наносити удару і парирувати їх, навались на його клинок атакою «Вогню і Каміння», діючи в дусі «ніяких намірів, ніяких концепцій». Якщо зіб’єш кінець його меча з деяким прилипаючим відчуттям – він неодмінно його впустить. Довгі тренування в майбутньому допоможуть тобі в майбутньому. Ти зможеш обеззброїти будь-якого ворога, тренуйся безперервно.

Тіло замісь довгого меча

А також «меч замісь тіла». Зазвичай для ураження супротивника ми приводимо в рух тіло і меч одночасно. Проте в залежності від методу нападу ворога ти можеш спершу кинутись на нього самим тільки тілом, а потім вже скористатись мечем. Якщо його корпус нерухомий, можеш спочатку вдарити мечем, але краще бий тілом. Ти маєш добре вивчити  практику цієї атаки.

Рубаючий і ріжучий удари

Рубати і різати – двоє різних речей. Рубаючий удар, яким би він не був – рішучий, його наносять з твердим наміром завершити поєдинок. Ріжучий удар – тільки торкання супротивника. Навіть якщо ти різанув сильно і навіть якщо ворог миттєво помер – це ріжучий удар. Рубаючи твій дух перебуває в рішучості. Ти повинен прийняти це. Якщо ти спочатку різанув по ногам або рукам супротивнка, одразу ж нанеси потужний рубаючий удар. Дух ріжучого удару такий же як в торкання. Коли ти зрозумієш це, вони стануть неподільними. Добре вивчи сказане.

Тіло китайської мавпи

«Тіло китайської мавпи» – це налаштування на не витягування своїх рук. Це рішучість проникнути за лінію оборони супротивника невипрамляючи рук до моменту його атаки. Якщо ти уважний до невитягування рук – ти знаходишся на достатньо великій відстані від ворога. Налаштуйся увійти всім тілом. Проникнувши в зону ураження рукою – за нею легко потягнеться тіло. Добре вивчи цей прийом.

Атака «клею і лакової емульсії»

Прийом «клею і лакової емульсії» заклечається в зчеплені з супротивником невідриваючись від нього. Зблизившись з ворогом, міцно «прилипни» до нього головою, тілом і ногами. Люди схильні швидко просувати вперед кінцівки, а тіло залишати позаду. Ти повинен прилипнути до ворога намертво – не повинно залишитись найменшого зазору між твоїм і його тілом. Обдумай це положення.

Боротьба за висоту

Під «боротьбою за висоту» мається на увазі зближення з супротивником, борючись з ним запанівне становище без страху. Розпрями ноги, бедра, втягни шию – наступай на нього лицем. Вирішивши що виграв – потужно ламай ворога. Подумай над сказаним.

Відчуття липкості

Зустрічай атаку противника своєю атакою, бий з відчуттям липкості і фіксуй свій меч лезі клинка ворога, гасячи його атаку. Дух липкості не в нанесені потужного удару, а в важкості розєднання ваших мечів. Тут краще діяти якнайбільш спокійно. Різниця між «липкістю» і «зчіпленням» в тому що прилипання – міцно, а зчіплення – слабо. Ти маєш зрозуміти це.

Удар тілом

Удар тілом – це дістати супротивника крізь слабке місце в його захисті. Намір полягає в ударі в груди супротивника виставленим лівим плечем. Підходь з наміром відкинути ворога геть, бий настільки потужно наскільки можеш, узгоджуючи удар з диханням. Освоївши такий метод зближення з супротивником ти зможеш відкинути його на 3 – 6 метрів. Можна бити ворога, доки він не помре. Тренуйся ретельно.

Три способи відбити атаку

Ось три метода парирувати атаку: по-перше відбивай меч супротивника вправо від себе, наче цілячись його очі, коли він наносить удар.

Або парируй напад відбиваючи меч до його правого ока з відчуттям відсікання шиї.

Або коли в тебе короткий «довгий меч» не турбуйся про відвід клинка ворога, а швидко зближуйся з ним вдаряючи його в лице лівою рукою.

Це три методи відбиття наскоку. Ти повинен пам’ятати, що завжди можеш зжати ліву руку в кулак і ударити супротивника в лице. Тому необхідно добре тренуватись.

Укол в лице

«Уколоти в лице» – це намір вразити ворога в лице кінцем свого меча з лінії клинків. Якщо ти збираєшся наносити такий укол, це означає що лице і тіло супротивника уразливі.  Зосередься на цій думці. Не забувай про укол в лице. Ти зрозумієш цінність цієї техніки тренуючись.

Укол в серце

«Уколоти в серце» – це колоти при виникнення в бою перешкод зверху і з боків, або взагалі коли важко застосувати рубаючий удар. Бий в груди супротивника не дозволяючи кінцю свого меча коливатись. Покажи ворогу тильну сторону гарди, відхиляючи його меч. Застосування цього способу корисно коли ми змучились або коли наш меч по якимось причинам не може рубати. Ти повинен освоїти цю техніку.

Відшити «Тат-ТАТ!»

«Відшити» означає негайно контратакувати знизу, наче наносячи укол, стараючись тримати натиск у відповідь на контратаку противника відповідаю чого на твій випад. Потім в дуже швидкому темпі рубаєш супротивника, «відшиваючи» ворога.  Укол вверх – «Тат» і рубаюча атака – «ТАТ». Ця зв’язка знову і знову зустрічається при обміні ударами. Спосіб відшити Тат-ТАТ заклечається у поєднанні рубаючої атаки з підйомом меча при симуляції уколу. Вивчи цей спосіб за допомогою неперервної практики.

Шльопаюче парирування

Шльопаюче парирування – це схрещення зброї з ворогом приймаючи його рубаючу атаку на свій меч в ритмі «тіі-дам, тіі-дам», шльопаючи по його клинку і тут же рублячи самому. Зміст не в парируванні удару чи стуканні по сильніше. Потрібно шльопнути по мечу супротивника  ритмі з його натиском, з самого початку прагнучи провести рубаючу атаку. Правильно вловивши ритм шльонка, як би сильно не зіштовхнулись мечі, кінець твого клинка не відхилиться назад ні на міліметр. Ти маєш ретельно займатись щоб зрозуміти це.

Багато супротивників

Техніка «багато супротивників» застосовується коли ти один проти багатьох. Оголи свій меч і меч-компаньйон прийнявши широку ліво-правосторонню стійку. Зміст техніки полягає у ганянні ворогів з сторони в сторону, навіть якщо вони нападають з усіх сторін. Спостерігай за послідовністю в якій вони нападають і зустрічай спочатку тих, які нападають першими. Широко води очима навколо, ретельно вивчай порядок нападу, рубай позмінно лівою і правою рукою. Очікування згубне. Постійно швидко відновлюй свою позицію, насідай на ворогів, по мірі наближення відкидай їх в тому напрямку звідки вони підходять. Щоб ти не робив прижимай супротивників один до одного, наче зв’язуючи кукан з рибами і коли вони опиняються кучі – потужно рази їх, не даючи їм простору для маневру.

Перевага на початку поєдинку

Ти можеш прийняти на віру що Стратегія довгого меча непереможна, але її Шлях не може бути ясно викладеним на папері. Ти повинен завзято тренуватись для розуміння як перемагати. Усний урок «Істинний Шлях Стратегії явлений в довгому мечі».

Одна атака

Ти напевно можеш перемогти в дусі «однієї атаки». Важко здобути це не вивчивши Стратегію як слід. Якщо ти будеш добро тренуватись на істинному Шляху, Стратегія вийде з твого серця і ти зможеш перемагати своєю волею. Ретельно тренуйся.

Прямий зв'язок

Зміст «прямого зв’язку» у виникненні і сприйняті істинного Шляху школи Ні То Іті. Усний урок: «Навчи Стратегії своє тіло».

Описане в цій книзі є опис фехтування школи Іті.

Щоб навчитись перемагати в Стратегії довгого меча спочатку вивчи п’ять положень тіла і п’ять підходів до ворога, впитуючи пригороднім шляхом в свою сутність Шлях довгого меча. Т має зрозуміти настрій і темп сутички, природньо володіючи довгим мечем і рухати руками та ногами в гармонії зі своїм духом. Перемігши одного або двох, ти зрозумієш що головне в Стратегії.

Вивчай вміст цієї книги тему за темою і борючись з супротивником ти поступово зрозумієш принципи Шляху.

Усвідомлено, терпеливо впитуй переваги вчення, час від час беручи участь в поєдинках. Зберігай дух шляху завжди коли схрещуєш мечі з супротивником. Крок за кроком іди по дорозі в тисячу кілометрів. Вивчай Стратегію протягом багатьох років – загартуй дух воїна. Сьогодні переможи себе вчорашнього, завтра – переможи низьких людей. Далі, щоб справлятись з більш умілими, тренуйся згідно цієї книги, не дозволяючи своєму серцю звернути на бокову доріжку. Пам’ятай, убивши ворога прийомом не основаним на навченому – не є істинним Шляхом.

Осягнувши наш Шлях перемагати, ти будеш здатен справитись з декількома десятками чоловік.. Що залишиться робити – це шліфувати вміння фехтувати, чого ти зможеш досягти в битвах і поєдинках.

Другий рік Сехо, дванадцятий день п’ятого місяця (1645) Присвячується Теуро Магонодзе Сінмен Мусасі


Звільнення чотирьох рук

Цей принцип застосовується, коли супротивники борються з однаковим духом і фінал поєдинку неясний. Відмовся від свого стилю і перемагай за допомогою іншого ресурсу.

В масштабній Стратегії не здавайся, поступай як звичайна людина. Негайно відкинь попередні невдалі звички і перемагай іншою неочікуваною для ворога технікою.

Аналогічно й в поєдинку. Потрапивши в ситуацію «чотирьох рук» ми добиваємось перемоги змінючи свою тактику і застосовуючи техніку у відповідності до стану ворога. Ти повинен мати здатність визначитись під час бою.

Рухнути тінню

«Рух тінню» застосовується при неясному дусі супротивника. У масштабній Стратегії не бачачи позиції ворога, покажи що готуєшся провести потужну атаку для виявлення ворожих сил. Потім перемагай іншими методами.

В поєдинку, якщо ворог тримає меч ззаду або збоку що ти не можеш зрозуміти його намірів, нанеси обманний удар і супротивник покажи свій меч, вирішивши що зрозумів тебе. Отримавши вигоду від того що відкрилось тобі, ти зможеш з певністю перемогти. Якщо будеш безпечним – втратиш ритм. Вивчи це положення як слід.

Притримати тінь

«Притримання тіні» застосовується при неясному дусі атаки ворога.

В масштабній Стратегії: супротивник починає атаку, але показавши що ти збираєшся жорстко подавити його маневр, він передумає. Ти ж змінивши стиль, завдай йому поразки, випереджаючи в дусі Пустоти.

В одиночному бою: притримай сильний натиск супротивника відповідним ритмом і перемагай його, випереджаючи за допомогою цього ритму. Добре вивчи це.

Передача

Про багато речей говорять, що вони можуть бути передані. Сонливість заражає, позіхання також може заразити. Передається й настрій.

В масштабній Стратегії, коли супротивник збуджений і виказує схильність до поспішності, не звертай на це ніякої уваги. Покажи абсолютний спокій, і супротивник попадеться на це, стане розслабленим. Побачивши що твій настрій передався ворогові, накинься на нього, потужно атакуй, опираючись на дух Пустоти.

В одиночному бою ти можеш перемогти, розслабивши тіло і дух. Вловивши момент розслаблення супротивника, атакуй швидко і потужно, випереджаючи його. Те що називається «зробити п’яним іншого» подібне «передачі». Також ти можеш заразити супротивника духом роздратування, неуважності або слабості. Вивчи це добре.

Змусити втрати рівновагу

Багато що здатне стати причиною втрати рівноваги. Одна з таких причин – небезпека, друга – напруга, третя – несподіваність. Досліди це.

В Стратегії більшого масштабу важливо спонукати втрату рівноваги у супротивника. Атакуй без попередження в місці де цього не чекає супротивник. Доки він не вирішив що робити користуйся перевагою і володіючи ініціативою перемагай.

В одиночному бою почни з демонстрації власної повільності, потім несподівано різко атакуй. Не давай ворогові віддихатись, відійти від сум’яття. Користуйся зручним моментом для перемоги. Відчуй це.

Налякати

Переляк часто буває викликаний несподіваними речами. В масштабній Стратегії ти можеш налякати супротивника не тільки показуючи йому щось, а й криками, роблячи вигляд малим силам великих чи створюючи несподівану загрозу з флангів. Все це лякає. Ти можеш перемогти отримуючи вигоду від переляканого ритму ворога.

В поєдинку ти повинен несподівано налякати супротивника тілом, мечем або голосом. Добри вивчи цей принцип.

Просочування

Дійшовши в бою до захватів і ви боритесь, а ти розумієш що не можеш просунутись вперед, просочись і стань одним цілим з ворогом. Ти зможеш перемогти застосувавши потрібний прийом доки ви обопільно зв’язані.

У великих битвах так як і в малих боях часто можна змінити ситуацію на свою користь просочуючись в ряди військ супротивника, в то й час як розійшовшись ти можеш втратити шанс на перемогу. Вивчи це.

Розхитувати кути

Важко двинути важкі речі штовхаючи їх «в лоб», тому ти маєш «розхитувати кути».

У великій Стратегії корисно бити по флангам ворога. Якщо фланги пошкоджені, вражений і дух всього війська. Рази ворога, атакуй після падіння ворожих флангів.

В поєдинку легко перемогти при втраті свідомості супротивника. Бий кути тіла ворога ослаблюючи його. Важливо знати як досягти цього. Досліди це.

Привести в сум’яття

Це означає змусити ворога втратити впевненість в собі. В великій Стратегії можна використовувати свої частини для збивання з пантелику ворога. Спостерігаючи за духом супротивника можна змусити одночасно заставити його думати: «Тут? Там? Так? Нетак? Повільно? Швидко?» Попадання ворога в ритм озадачуючий його дух гарантує перемогу.

В поєдинку потрібно збити ворога з пантелику атакуючи різноманітними прийомами при кожній зручній нагоді. Проведи відволікаючий випад або атаку, застав ворога думати що ти хочеш підійти ближче і коли він попаде в сум’яття рази його. Це суть сутички. Добре обдумай це.

Три окрика

Три окрика розрізняються так: до, під час і після. Кричи у відповідності з ситуацією. Голос – жива річ. Ми кричимо на пожарах і тому подібному, проти вітру і хвиль Голос демонструє енергію.

В Стратегії великого масштабу на початку бою ми кричимо голосно наскільки можемо. Під час – голос низький, ми кричимо атакуючи. Після бою ми кричимо в знак перемоги. Це і є три окрика.

В поєдинку притворившись що зараз буде нанесено удар, кричи «Ей!», виводячи ворога з рівноваги, потім в момент крику ми атакуєм. Ми кричимо після того як зарубали ворога об’являючи про перемогу. Це називається «сен но го коє»(голос до і після). Не потрібно кричати безупинну розмахуючи мечем. Кричиться що ввійти в ритм сутички. Вивчи це глибоко.

Гнучкість

При зустрічі армій в бою атакуй сильне місце ворога і бачачи що він відкинутий назад, швидко відходь і атакуй наступне сильне місце на периферії його рядів. Дух цього принципу схожий на петляючи гірську стежку.

Це важливий метод боротьби одного проти декількох. Рубай супротивників в одному секторі, відганяй їх назад, потім ухопивши ритм атакуй наступні важливі точки справа і зліва, наче рухаючись по петляючій гірській стежці. Підмічаючи переміщення ворога оцінивши його силу атакуй потужно без жодного натяку відступати.

Один на один також використовуй цей дух для ураження сильних місць супротивника.

Під «гнучкістю» криється складний комплекс рухів. Підходь, рази, не відступай. Ти повинен зрозуміти цей метод.

Роздавити

Знищуй ворога, якщо вважаєш його слабким. В масштабній Стратегії бачачи малу кількість людей ворога або велику їх кількість зі слабким духом в сум’ятті, розтопчи ворога начисто. Не розслаблюйся, супротивник може прийти в порядок. Учись духу тотального знищення, збирай енергію в кулак.

В одиночному бою, якщо супротивник менш вправний чим ти, якщо його ритм неупорядкований, якщо він захищається і відступає, ти повинен роздавити його напряму не оглядаючись на його дії, не даючи йому змоги й дихнути. Пам’ятай:  неможна йому дозволити відновити позицію. Глибо вивчи цей принцип.

Перехід «гора-море»

Дух «гора-море» означає що в бою погано повторювати один і той же прийом декілька раз. Іноді неможна не повторити чогось двічі, але повторюй цього втретє. Повівши атаку і зазнавши невдачі, дуже мало надії на успіх такої ж атаки втретє. Застосувавши невдало прийом двічі – змінюй метод нападу.

Якщо ворог думає про гори, атакуй як море. Якщо він думає про море, атакуй як гора. Вивчи це глибоко.

Проникнути вглиб

Часом в бою ми бачимо свою перевагу над ворогом в техніці і стратегії володіючи перевагами Шляху, але відчуваєм що його дух міцний. Супротивник може бути знищений на поверхні, але не переможений глибоко всередині себе. Завдяки принципу «проникнення вглиб» ми можемо знищити дух ворога, деморалізувати його змінивши душевний стан. Таке часто трапляється.

Проникнення вглиб означає проникнення довгим мечем, проникнення тілом і проникнення тілом. Цей принцип незрозумілий в узагальненому виді.

Як тільки ворог переможений в глибині, немає потреби залишатись піднесеним. В іншому випадку ми знову повинні напружити енергію духу. Якщо ворог міцний духом, перемогти його важко. Ти повинен навчитись проникати в глибину і в масштабній сутичці і в одиночному бою.

Оновлення

«Оновлення» застосовується при появі в бою відчуття скованості, коли звичайне вирішення ситуації неможливе. Ти маєш полишити дотеперішні зусилля і подумати про ситуації в новому дусі, щоб перемогти в новому ритмі. «Оновлення» коли ти зчепився з ворогом в мертвому замку – це зміна духу без зміни зовнішніх обставин та перемога завдяки іншій техніці.

Голова щура, шия бика

«Голова щура, шия бика» застосовується в сутичці, де перемагають дрібниці, коли бій іде в дещо зв’язаному дусі. Тут ми маєм подумати про Шлях Стратегії, або як про щурячу голову або про бичачу шию. Від дрібниць ми несподівано маєм переходити до великих речей, чергуючи велике і мале.

Командир знає солдат

Принцип «командир знає солдат» застосовується в будь-яких сутичках згідного мого Шляху Стратегії. Використовуючи мудрість Стратегії, думай про війська супротивника, як про своїх власних солдат. Дивлячись на ворога таким чином, ти можеш рухати їх по власному бажанню, можеш вести його. Ти – генерал, твій ворог – солдат.

Відпустити руків’я

Існує багато способів відпускати руків’я: дух перемоги без меча і манера тримати меч, але не перемагати.

Тіло каменю

Оволодівши Шляхом Стратегії ти несподівано зможеш зробити своє тіло схожим на камінь і 10 000 речей не зможуть торкнутись тебе. Це – є «тіло каменю». Будь нерухомим.

Записане вище відносно школи фехтування Іті, було в мене на умі і записано так як прийшло до мене. Я вперше пишу про свої прийоми. Порядок речей дещо порушений. Важко висловити це ясно.

Ця книга духовний провідник для бажаючих вивчати Шлях. Моє серце схилилось до Шляху Стратегії з юності. Я посвятив себе тренуванню рук, загартовуванню тіла і осягнення духовних принципів фехтування на мечах.

Погляньмо на людей інших шкіл, осуджуючих Теорію і зосереджених на техніці рук. На вигляд вони вмілі, але не володіють справжнім духом ні на скільки.

Звичайно, хто навчається подібним чином вважають що тренують дух разом з тілом, але ці школи заважають освоєнню істинного Шляху, їх поганий вплив залишається в людині назавжди. Справжній Шлях Стратегії залишаючись без носіїв вимирає.

Істинний Шлях Бою на мечах – це майстерність перемагати ворога в сутичці і нічого більше. Зрозумівши це і притримуючись мудрості моєї Стратегії, тобі не доведеться ніколи сумніватись в своїй перемозі.

Другий рік Сехо, пятий місяць, дванадцятий день (1645) Присвячено Теруо Магонодзе Мусасі


Книга вітру

В Стратегії ти маєш знати Шляхи інших шкіл, тому я написав декілька сторінок про інші традиції в цій Книзі Вітру. Без знання Шляхів інших шкіл важко зрозуміти сутність моєї школи Іті. Дивлячись на інші школи, ми бачимо деякі спеціалізовані  техніки застосовуючі наддовгі мечі. Деякі додзе вивчають Шлях короткого меча відомого як «кодачі». Інші вчать спритності і великій кількості прийомів, називаючи положення меча «зовнішнім», а Шлях – «внутрішнім».

Вони не на істинному Шляху, я покажу це в книзі – перелічу всі їх огріхи та доблесті, вкажу що правильно і що неправильно. Школа Іті інша. Погляньте – їх додзе перетворюють свої уміння в засіб заробітку. Учні там вирощують квіти, яскраво розписують речі на продаж. Однозначно – це не Шлях Стратегії. Деякі з великих Стратегів зайняті тільки фехтуванням на мечах. Вони обмежують свої тренування вправами з довгим мечем і відпрацюванням бойових стійок. Та чи достатньо одного вміння для перемоги? Чи така сутність Шляху? Я виклав помилки інших шкіл в цій книзі. Вивчіть їх для усвідомлення переваги моєї школи Іті.

Школи використовуючі наддовгий меч

Деякі школи надають перевагу наддовгим мечам. З точки зору моєї Стратегії – це слабкі школи. Вони не приймають принципу «рубати ворогами будь-якими засобами». Вони надають перевагу особливо довгому мечу. Покладаючись на його довжину, вони розраховують перемогти супротивника з відстані.

В світі кажуть: «Один дюйм дає перевагу в руку». Це глупі слова людини не розуміючої Стратегію. Вони відображають примітивну Стратегію слабкого духу. Людина не повинна залежати від довжини свого меча.

Думаю, такі школи мають право на існування, але в реальному житті їх установки нерозумні. Ми не повинні програвати б’ючись коротким мечем, не маючи довгого.

Майстрам цих шкіл важко здолати ворога в ближньому бою. Траєкторія клинка велика, довгий меч стає тягарем, вони попадають в невигідне становище  порівняно з воїном з коротким мечем.

З давніх-давен говориться: «велике і мале разом». Тому не маєте неприязні до особливо довгого меча. Мені не подобається лиш тільки особлива прив’язаність до цього виду зброї.

Розгляньмо масштабну Стратегію. Уявімо великі сили як наддовгий меч, а малі як короткий. Хіба не може мале відділення дати бій більшим силам. Існує багато прикладів перемоги малих над великими.

Твоя Стратегія ні до чого якщо викликаним на бій в обмеженому просторі будеш прив’язаним серцем до наддовгого меча або тобі доведеться битись в домі озброївшись лиш мечем-компаньйоном. Крім того, деякі люди не володіють достатньою силою. Я відкидаю заданість і вузьке налаштування.

Твердий дух довгого меча в інших школах         

Ти не повинен говорити про слабість або силу довгого меча. Якщо ти просто обертаєш довгим мечем  із  твердим  духом,  твій удар буде грубий. Використовуючи меч грубо, перемогти важко.   Якщо  тебе турбує сила твого меча, ти будеш намагатися рубати невиправдано сильно й взагалі не зможеш уразити  ворога. Також  недобре  намагатися  нанести  сильний удар, що рубає, випробовуючи меч. Схрещуючи свій меч із мечем супротивника, не  хвилюйся за силу рубання – просто рубай і вбий ворога. Завжди прагни  вбити  ворога.  Не  намагайся  рубати  сильно  й, звичайно,  не  думай про те, щоб рубати слабко. Ти повинен думати лише про те щоб убити ворога.   Покладаючись  на  силу б'ючи по  мечу супротивника, неминуче вдариш занадто сильно. У результаті твій меч  буде  "проносити".  Приказка  "Перемагає  найсильніший" не має сенсу.       

У  Стратегії  великого  бою відбудеться наступне. В тебе сильна армія. У супротивника  теж  сильна  армія.   Битва буде лютою і жахливою. Для обох сторін.       

Без  правильного  принципу  ніяка  сутичка  не  може бути виграна.       

Дух   моєї  школи  в перемозі за допомогою  мудрості Стратегії, не звертаючи уваги на деталі. Вивчи це добре. 

Використання більш короткого "довгого меча" в інших школах         

Використання  більш  короткого  "довгого меча" не є справжнім Шляхом перемоги.      

У старі часи слова "тачі" і "катана" означали довгий і короткий мечі.  Чоловіки надзвичайної  сили  можуть  із  легкістю справлятись  навіть  із  дуже  довгим  мечем, так що їм нема потреби любити короткий меч. Вони також  використовують  перевагу  довжини копій  і  алебард.  Деякі  бійці  користуються більш коротким мечем з наміром підскочити й заколоти супротивника несподівано, поки він розмахує довгим мечем. Ця схильність дурна.       

Націлювання на момент незахищеності суперника носить цілком оборонний характер  і  небажане  в  бою  на малій відстані.  До того ж ти не можеш використовувати метод "заскакування" усередину оборони ворога, коли  супротивників  багато. Дехто вважає, що б’ючись проти декількох супротивників більш коротким мечем вони зможуть без  перешкод  снувати,  проводячи циркулярні      "проносом") удари,   але   їм  доведеться  безупинно парирувати  удари  й  нарешті  зчепитися  із  супротивником.   Це несумісно зі справжнім Шляхом Стратегії.       

Шлях  перемогти  безперечно такий  – "веди" супротивника в манері, що збиває з толку, змушуй його відскакувати, тримаючи своє тіло потужно і прямо. Той же принцип прикладемо й до Стратегії більших зіткнень.  Сутність  Стратегії – навалитись  на   супротивника великим числом й швидко зім'яти його. Вивчаючи стратегію інших шкіл, люди ставляться до протистояння,  маневру  й  відступу як до  звичайних  речей. Вони звикають до них, і ворог може легко надурити їх. Істинний Шлях Стратегії прямий і чесний.  Ти повинен вести супротивника й підкорити його своєму Духу. 

Школи з безліччю методів використання довгого меча         

Думаю,  у  цих  школах  прийнято вважати, що існує безліч методів використання довгого меча для викликання захоплення в новачків.  Це – торгівля Шляхом. Це негідний дух у Стратегії.        Обговорювати  різні способи зарубати людину помилково. Убивство – не Шлях людства.  Убивство – однакове для тих,  хто  має навичку в єдиноборстві, і для тих, хто не має. Воно – одне й для  жінки  й для  дитини,  і  не  існує безлічі  способів  убити.  Ми  можемо  говорити  лише про різні прийоми, як укол і рух униз, але не більш.        

Поразка   супротивника є   Шлях   Стратегії.   Немає необхідності в безлічі тонкощів.      

Звичайно, відповідно до обставин твій меч може зустріти перешкоду зверху або збоку, і ти іноді змушений тримати клинок  так, щоб його можна було використовувати. Існує п'ять способів дії мечем у п'ятьох напрямках.        

Методи   Інших  шкіл  - скручування  руки,  згинання тулуба, підскакування й т.п. – не на справжньому Шляху  Стратегії. Щоб   зарубати   супротивника,  не потрібно  вихиляти  кистю  або згинатися в три погибелі. Це  повністю  марно.  У  моїй Стратегії я тримаю свої тіло й дух прямими й змушую згинатися і скручуватися. Ворога необхідно перемагати, атакуючи  супротивника, коли його дух збентежений.  Добре розумій це. 

Використання положень довгого меча в інших школах         

Надавати  більшу важливість положенням меча – помилково. Те, що відомо світу як "положення", застосовується,  коли  немає супротивника.  У  дуелі  немає й не може бути такої речі, як "от вам новий спосіб робити те-те й те-те". Хочеш,  не  хочеш - заганяй супротивника в незручну ситуацію.       

Положення  меча призначені для тих ситуацій, коли ти не збираєшся рухатися. Тобто, при  обороні  замків,  на початку битви і т.д., або коли ти демонструєш намір не рушити з місця навіть при потужній атаці. На Шляху  Бою,  однак, ти  завжди повинен прагнути захопити ініціативу й атакувати. Положення (позиція, виверт) є дух вичікування.

У  дуелях  Стратегії ти повинен збити супротивника з місця. Атакуй, коли його дух розпущений, вводи його в сумніви,  дратуй, лякай його. Скористайся його нестійким ритмом і перемагай.       

Я  не  люблю  оборонного  духу відомого як "положення".  Тому  на  моєму  Шляху є  дещо,  що називається " положення--неположення".       

У великомасштабній Стратегії ми вишиковуємо свої війська, тримаючи в умі свої сили, спостерігаючи за  чисельністю  ворога  й примічаючи деталі поля бою. Це на початку бою.         Настрій  атакувати  першим  у  корені  відрізняється від настрою бути атакованим.  Добре  прийняти  атаку  й  добре відбити  її – однаково  що  поставити стіну з алебард і списів.  Коли ти атакуєш, твій  дух повинен  дійти до  такого стану,  щоб  ти  був  готовий  рвати бамбукові палки з  парканів й використовувати їх замість списів і алебард.

Фіксування очей в інших школах          

Деякі  додзе  стверджують,  що  очі повинні фіксуватись  на  довгому  мечі  супротивника.   Деякі   школи фіксують  очі  на  руках. Деякі фіксують очі на обличчі, деякі на ногах, і так далі. Фіксуючи очі на цих місцях, твій дух може змішатися й твоя Стратегія буде пошкоджена.       

Поясню докладно. Футболісти не фіксують очей на м'ячі, але гарною грою домагаються успіху. Коли звикаєш до чого-небудь,  перестаєш  бути  прив'язаним до правил.  Майстри-музиканти, що добувають мелодії, або воїни, оволодівші  Шляхом, виконуючі найскладніші фігур своїм  мечем  в усіх  напрямках,  не  фіксують спеціально погляду на яких-небудь  предметах.  Це  означає,   що   вони   можуть   дивитися природно.      

На Шляху Стратегії, провівши сутички безліч раз, ти зможеш із легкістю оцінювати швидкість і  положення  меча  супротивника,  а опанувавши Шляхом,  ти  будеш  бачити  вагу  його духу.  У Стратегії "фіксування очей" означає погляд у саме серце людини.       

У великомасштабній  Стратегії  зоною,  куди  необхідно направляти свій погляд, є потенціал ворога.   "Сприйняття" і "Погляд" -- от два методи. "Сприйняття" полягає в потужній концентрації внутрішнього й зовнішнього зору  на  стані  духу ворога.  Спостерігай  одночасно за полем бою, стеж за розвитком бою, за переміщенням військ. От вірний спосіб перемогти.       

У  двобої  не зупиняй ока на деталях. Як я вже казав  раніше,  фіксований  погляд   заважає   важливими речами,  твій  дух  буде  збентежений, і перемога вислизне від тебе.

Використання ніг в інших школах       

Існує безліч методів використання ніг: "пливуча нога", "стрибуча нога", "пружна нога",  "  нога, що ступає, ", "нога ворона"  і  подібні  цим  методи переміщення.  Із точки зору моєї Стратегії, усе це неправильно. Я не  люблю "пливучу ногу" тому, що ноги завжди мають тенденцію "плисти" під час сутички.  Ступай твердо.       

Я  також не люблю "стрибаючу ногу", тому що вона заохочує підстрибувати й дух. Вище голови не стрибнеш.   Підстрибувати – погано.  "Пружні  ноги"  будять  нерішучість.  "Нога що ступає" – "очікувальний" стиль, і я не дуже полюбляю його.       

Крім  цих,  існують  і  інші методи пересування, такі, як "нога ворона" і т.д.. Іноді зустрічаєш  супротивника на  торфовищі, болотистому ґрунті, у річковій долині, на кам'янистому ґрунті або на вузькій дорозі.  Там  ти  не  зможеш  стрибати  або швидко рухати ногами.      

У моїй Стратегії робота ніг незмінна. Я пересуваюся як звичайно ходжу по вулиці. Ніколи  не  втрачай  контроль над ногами.  Рухайся  швидко  або повільно, залежно від ритму супротивника,  пристосовуй до  нього  своє  тіло   не   занадто старанно, не занадто недбало.   Стежити за  "ногами"  важливо й у Стратегії великого бою. Якщо атакуєш швидко й бездумно, не знаючи стану духу  ворога, твій  ритм  буде  порушений  і  ти  не  зможеш  перемогти. Якщо, навпаки,  наступаєш   занадто   повільно,    не   зможеш скористатися панікою супротивника й впустиш добру нагоду.  Ти повинен  перемагати наздоганяючи ворога у  зручний   момент,  не даючи йому ні найменшої надії на відновлення сил.

Швидкість в інших школах         

Швидкість  не  є  частиною дійсного Шляху Стратегії. Швидкість  припускає,  що  речі  стають   швидкими   або повільними, залежно від того, попадають вони в ритм чи ні. Майстер будь-якого Шляху Стратегії не виглядає швидким.  Деякі   люди   можуть   проходити  в  день  величезні відстані, але це не означає, що вони біжать із ранку до вечора. Недосвідчені   бігуни  можуть  здаватися наче біжать  цілий  день,  але досягнення їх жалюгідні.       На Шляху танцю вмілий танцюрист може співати танцюючи, але коли новачок намагається робити те саме він  збивається  і  його  дух в'яне. Мелодія "Стара сосна" виконувана на шкіряному барабані спокійна, але  коли за  справу  береться  дилетант  він  губиться його дух стає  озадаченим.  Професійні  музиканти  можуть  виконувати дуже  швидкий  ритм,  але  погано вистукувати його поспішно. Якщо поспішиш, зіб'єшся з темпу. Звичайно,  повільність  теж погана.  По-справжньому  вмілі  люди скрізь встигають і ніколи не здадуться квапливими. На цих прикладах роби висновки.        Те,  що  відомо як швидкість, особливо погано на Шляху Стратегії. Залежно від місця сутички, ти можеш  виявитися на  місцевості,  де неможливо рухатися швидко.  Твій стан ускладниться, якщо ти ще й  будеш  озброєний   довгим мечем. Ти зможеш спробувати рубати ним стрімко, як віялом чи коротким клинком, але не зумієш у дійсності  нанести ніякого удару. 

У широкомасштабній стратегії також небажаний метушливий настрій. Будь налаштованим як при "притриманні  подушки",  тоді ти встигнеш скрізь.       

Коли  твій супротивник носиться без оглядки, не звертай на нього уваги, зберігай спокій. Ворог не повинен впливати  на тебе.



"Закрите" і "відкрите" в інших школах         

У Істинній Стратегії немає ні "відкритого", ні "закритого".        

Досягнення  в  якому-небудь  роді  мистецтва  звичайно має на увазі наявність таємного змісту й  секретної  традиції.  В деяких додзе існує "закрите" і так звані "ворота". Я навмисно не називаю ці школи.  Різні відгалуження шкіл  представляють різні  інтерпретації  різних  доктрин. Оскільки погляди людей несхожі, навколо того самого  явища  або  предмета існує  безліч  ідей.  Тому жодне думка окремої людини не годиться для оцінки діяльності якої-небудь школи.       

Я  показав основні тенденції в поглядах інших шкіл по дев'яти пунктам. Подивившись на них неупереджено,  ми  зрозуміємо,  що людям  властиво віддавати перевагу довгим або коротким мечам і захоплюватися силою. Сподіваюся, ти усвідомлюєш, чому мені  не цікаві "ворота" інших шкіл.       

У  моїй  школі  довгого  меча  Іті  немає  ні  "воріт", ні "закритого".  У  положеннях  меча  немає  таємного  змісту.  Щоб усвідомити гідність Стратегії, тримай свій дух в істині.       

Дванадцятий  день  п'ятого місяця, другий рік Сехо (1645) Присвячується Теруо Магонодзе Сінмен Мусасі  


КНИГА ПОРОЖНЕЧІ

Шлях Стратегії Ні Те Іті записаний у цій "Книзі Порожнечі".      

Те,  що  кличуть  духом  Порожнечі,  знаходиться там, де немає нічого. Ця теза не укладається  в  людське  розуміння. Порожнеча – це  ніщо.  Тільки  пізнавши те, що існує, ти зможеш пізнати те, чого не існує. Це Порожнеча.       

Люди в нашому світі помилково дивляться на речі вважаючи що усе чого  вони  не  розуміють повинне  бути  порожнечею.  Це  не справжня  порожнеча.  Це омана. І на Шляху Стратегії воїни, що навчаються військовій справі,  вважають,  що  все,  чого  вони  не розуміють  у своєму ремеслі, є порожнім. Це не справжня порожнеча.       

Щоб знайти Шлях Стратегії як воїна, ти повинен повністю вивчити  інші  бойові  мистецтва,  ні  на  йоту  не відхиляючись від   дійсного   Шляху.   З  укріпленим духом, збагачуй  досвід  день за  днем,   годину за годиною.   Шліфуй одночасно гості  серце  й розум, вигострюй одночасно гостре сприйняття й зір. Коли твій дух не буде затьмарений ні найменшим чином, коли  останні  тіні  оман  зникнуть,  тобі  відкриється істинна Порожнеча.      

Поки  ти  не усвідомлюєш дійсний Шлях – у буддизмі або в здоровому розмірковуванні ти  можеш  вважати,  що  всі  речі правильні  й  перебувають  у  гармонії. Однак, якщо глянеш на речі об'єктивно, з погляду законів світобудови, ти  побачиш різні  течії, які відхиляються від справжнього Шляху. Доклади зусиль щоб ввібрати цей дух, із прямотою в якості основи й  істиною  в якості  Шляху. Застосовуй Стратегію широко, доцільно й відкрито.      

Тоді ти почнеш думати про речі в широкій перспективі й, прийняв Порожнечу як Шлях, побачиш Шлях як Порожнечу.       

У  порожнечі  - гідність,  і  ніякого  зла. Мудрість має вияв,  принцип  має  вияв. Шлях має вияв, дух є ніщо.              

Дванадцятий  день  п'ятого місяця, другий рік Сехо (1645) Присвячується Теруо Магонодзе Сінмен Мусасі       

Дописати коментар

 
Звязатись : taraslt@meta.ua | Західна Україна
Copyright © 2009-2013. Савчук Тарас - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website
Proudly powered by Blogger